Rozstrzyganie sporów w dobie pandemii
W przeciwieństwie do procedur sądowych, brak rygorystycznych przepisów i duża swoboda stron przy kształtowaniu zasad postępowania, pozwoliła arbitrażowi na szybkie przystosowanie się do nowych realiów w czasach w Covid-19.
1 lipca 2021 r. czyli po ponad 1,5 roku od początku pandemii Covid-19, wejdzie w życie ustawa o doręczeniach elektronicznych. Zgodnie z przepisami przejściowymi (art. 155(7)), sądy są obowiązane stosować przepisy wyżej wskazanej ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej od dnia 1 października 2029 r. czyli dopiero za 8 lat.
Elastyczność, łatwiejsza komunikacja
Czas pandemii pokazał jak istotna jest możliwość elastycznego reagowania na zmieniającą się rzeczywistość i jak bardzo brak tej elastyczności wpływa negatywnie na jedno z podstawowych praw jakim jest dostęp do sądu. Koniec końców, jak mówi angielska paremia „justice delayed is justice denied" (pol. sprawiedliwość opóźniona jest odmową sprawiedliwości). Na tym tle ciekawie rysuje się możliwość rozstrzygania sporów przez wybranych przez strony arbitrów, zakończony wyrokiem, który po uznaniu ma moc równą wyrokowi sądu powszechnego – czyli arbitraż.
Brak rygorystycznych przepisów (ok 50 przepisów regulaminów arbitrażowych v. ponad 1200 przepisów kodeksu postępowania cywilnego) i duża swoboda stron przy kształtowaniu zasad postępowania, pozwoliła arbitrażowi na szybkie przystosowanie się do nowych realiów świata w rzeczywistości Covid-19....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta