Przebieg postępowania w sprawie zwrotu środków i jego możliwy wynik
Postępowanie w sprawie zwrotu środków europejskich prowadzone jest zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego.
Przed wydaniem decyzji zwrotowej właściwa instytucja ma obowiązek wszcząć postępowanie administracyjne i zawiadomić o tym beneficjenta, który ma możliwość, aktywnego uczestnictwa w postępowaniu zwrotowym w celu obrony swoich interesów oraz wpływania na ustalenia organu w zakresie stanu faktycznego. Beneficjent ma prawo do czynnego udziału w toku całego postępowania zwrotowego, w tym prawo inicjatywy dowodowej oraz możliwość wypowiedzenia się co do zebranego w sprawie materiału dowodowego. Zgodnie z art. 78 § 1 KPA żądanie strony dotyczące przeprowadzenia dowodu należy uwzględnić, jeżeli przedmiotem dowodu jest okoliczność mająca znaczenie dla sprawy. Z perspektywy beneficjenta istotne jest, że decyzja w sprawie zwrotu środków musi zawierać wszystkie elementy właściwe dla decyzji administracyjnej wskazane w art. 107 § 1 KPA, w szczególności uzasadnienie faktyczne i prawne oraz pouczenie o trybie odwoławczym.
Jakie działania
podejmuje organ
Wydanie decyzji o zwrocie środków jest poprzedzone skierowaniem do beneficjenta wezwania do zwrotu środków lub wezwania do wyrażenia zgody na pomniejszenie kolejnych płatności dofinansowania ze środków unijnych w przypadku stwierdzenia okoliczności stanowiących podstawę żądania zwrotu dofinansowania wskazanych w art. 207 ust. 1 ustawy o finansach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta