Klęska boga wojny
18 czerwca 1815 r. zakończyła się epoka napoleońska. Zaledwie dwa dni po spektakularnym sukcesie wojsk francuskich pod Quatre Bras i Ligny ponad 60-tysięczna armia Napoleona stanęła oko w oko przed dwukrotnie liczniejszymi siłami koalicji antynapoleońskiej pod dowództwem księcia Wellingtona i księcia Gebharda Leberechta von Blüchera.
O klęsce pod Waterloo napisano wiele książek. Niektórzy zrzucali winę za fatalną strategię na rzekome zapalenie pęcherza i narkolepsję byłego cesarza. Faktycznie Napoleon był już kimś zupełnie innym niż pod Austerlitz. O zdrowiu cesarza wiemy od należącego do sztabu marszałka Nicolasa de Dieu Soulta gen. Augusta Petieta, który uważał, że cesarz robił złe wrażenie na swoich podkomendnych. „Jego brzuch był bardzo wydatnym jak na czterdziestoletniego mężczyznę. Ponadto podczas tej kampanii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta