Zamówienia: Covid-19 a dyscyplina finansów publicznych
Zamawiający odmawiają wykonawcom prawa do uwzględnienia wpływu pandemii na realizację umowy, zasłaniając się przepisami o dyscyplinie finansów publicznych. Takie działanie nie ma jednak podstaw prawnych.
Pandemia COVID-19 i związane z nią zatory płatnicze, opóźnienia w realizacji dostaw, ograniczona dostępność niektórych surowców i materiałów budowlanych, jak również zmniejszona liczba pracowników będąca efektem rosnącej liczby zakażeń lub nałożenia kwarantanny skutkowała pociągnięciem wykonawców do odpowiedzialności z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy w sprawie zamówienia publicznego. Naliczenie wykonawcom kar umownych zaburzyło ich płynność finansową i postawiło pod znakiem zapytania dalszą realizację inwestycji wobec braku środków na opłacenie podwykonawców czy zakup materiałów. Ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych („ustawa COVID-19") wprowadzono instrumenty wsparcia dla uczestników rynku zamówień publicznych, których celem było przeciwdziałanie utracie płynności finansowej przez wykonawców i udzielenie im gwarancji, że zawarte przez nich umowy o udzielenie zamówień publicznych będą uwzględniać zmianę warunków społeczno-gospodarczych spowodowanych COVID-19.
Jednocześnie wprowadzono szereg rozwiązań zabezpieczających interesy zamawiających. Zgodnie z przepisami ww. ustawy ustalenie, że COVID-19 wpływa na należyte...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta