Własne przemysłowe źródła energii/ciepła – co przedsiębiorca wiedzieć powinien przed inwestycją?
Inwestycja w źródła wytwarzania energii wiąże się nie tylko z koniecznością zakupu odpowiednich urządzeń i znalezienia jej wykonawcy. Wymaga też spełnienia szeregu obowiązków regulacyjnych i zapewnienia obsługi działalności operacyjnej źródła po jego oddaniu do eksploatacji.
Rosnące koszty energii elektrycznej i uprawnień do emisji CO2 skłaniają coraz większą liczbę przedsiębiorców do rozważenia inwestycji we własne źródła wytwarzania, w tym w odnawialne źródła energii (OZE). W artykule omawiamy obowiązki regulacyjne konieczne do realizacji czterech najczęstszych scenariuszy, różniących się rodzajem źródła (OZE lub inne niż OZE) oraz podmiotem eksploatującym (przedsiębiorca lub inny podmiot).
Scenariusz 1:
Źródło inne niż OZE działa na terenie zakładu przedsiębiorcy lub w jego sąsiedztwie i jest eksploatowane przez tego przedsiębiorcę
W tym scenariuszu dopełnienie wszelkich obowiązków regulacyjnych przewidzianych w prawie energetycznym ciążyć będzie na przedsiębiorcy, ponieważ tytuł prawny i faktyczna eksploatacja źródła są po jego stronie. W określonych sytuacjach konieczne będzie zatem uzyskanie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej/ciepła i wypełnianie związanych z tym obowiązków sprawozdawczych wobec Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Sam proces uzyskiwania koncesji, jak i późniejsza realizacja obowiązków regulacyjnych bywają uciążliwe, a naruszenie tych obowiązków grozi wysokimi karami pieniężnymi. Dlatego uzyskanie koncesji i wypełnianie obowiązków regulacyjnych można zlecić operatorowi źródła. Z dużą dozą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta