Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawa autorskie i pokrewne na jednolitym rynku cyfrowym – kluczowe zmiany

18 czerwca 2021 | Biznes w czasie pandemii | Jakub Szkutnik

Każdy kraj członkowski musi implementować zapisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/790 z 17 kwietnia 2019 roku oraz zmiany dyrektywy 96/9/WE i 2001/29/WE do krajowego porządku prawnego. Termin upłynął 7 czerwca 2021 roku. W Polsce nadal brakuje stosownej ustawy.

 

Tematyka dyrektywy z 17 kwietnia 2019 roku (weszła w życie 6 czerwca 2019 roku) pozostaje aktualna. Na dzień 7 czerwca, czyli ostateczny termin zaimplementowania przepisów, w Polsce nie pojawił się nawet wyjściowy projekt ustawy. Z tego powodu warto zastanowić się nad kluczowymi problemami, z którymi - ze sporym opóźnieniem - będzie musiał zmierzyć się polski ustawodawca. Dodać należy, że wejście w życie dyrektywy odbiło się w Polsce dość szerokim echem. Rząd RP złożył skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w której wskazał, że jej niektóre przepisy stwarzają realne zagrożenie dla wolności słowa w internecie.

Cel i elementy charakterystyczne dyrektywy

Obszerny akt złożony z 86 motywów i 32 artykułów wyróżnia się na tle pozostałych dyrektyw kształtujących i ujednolicających prawo europejskie w zakresie ochrony prawa autorskiego i praw pokrewnych. Zawarto w nim bowiem liczne i w dużej mierze niezależne od siebie zagadnienia, których pośrednim łącznikiem jest aspekt cyfrowej eksploatacji. Główne zagadnienia dyrektywy dotyczą m.in.:

∑ harmonizacji przepisów dotyczących dozwolonego użytku,

∑ środków, które mają ułatwić zawieranie umów licencyjnych,

∑ środków, które mają zapewnić właściwe działanie rynku w zakresie praw autorskich,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11990

Wydanie: 11990

Spis treści

Reklama

Zamów abonament