Zwrot części wydatków za użytkowanie firmowych aut
Jeżeli pracownicy zwracają pracownikom wydatki związane z używaniem samochodów służbowych do celów prywatnych to z tego tytułu powstaje u nich przychód.
- Y. spółka z o.o. użytkuje samochody osobowe na podstawie umów leasingu operacyjnego. Oprócz wykorzystania pojazdów w podstawowej działalności gospodarczej, spółka dodatkowo udostępnia je odpłatnie swoim pracownikom na ich potrzeby osobiste. Zatem, pojazdy są wykorzystywane przez pracowników spółki zarówno do celów służbowych, jak i na potrzeby osobiste tych pracowników na podstawie zawartych ze spółką umów regulujących zasady ich wykorzystania do celów osobistych. Wydatki z tytułu eksploatacji samochodów, m.in. koszty paliwa, koszty naprawa, wymiany opon itp. spółka zalicza w koszty uzyskania przychodów jedynie w wysokości 75 proc. Pracownicy użytkujący pojazdy, na podstawie zawartych umów, płacą z tego tytułu czynsz, uwzględniany w przychodach spółki. Oprócz czynszu, pracownicy dodatkowo zwracają spółce, poniesione przez nią wydatki na użytkowanie aut, których nie może ona ująć w kosztach uzyskania przychodu, z uwagi na regulacje art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o PIT. Zwrot wydatków jest ustalony w umowie w z góry określonej kwocie. Umowa określa również wprost, o jakie koszty eksploatacyjne chodzi. Czy zwrot części wydatków związanych z użytkowaniem samochodów, dokonywany przez pracowników na rzecz spółki stanowi jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta