W sieci nic za darmo
Za pozornie bezpłatne usługi płacimy własną prywatnością. Zmiany to znacznie ograniczą – mówi mec. Xawery Konarski z kancelarii TKP.
W połowie lutego Rada Unii Europejskiej ogłosiła przyspieszenie prac nad nowymi przepisami o prywatności w cyberprzestrzeni. Na jakim etapie są prace nad tymi regulacjami, które będą wymagały od przedsiębiorców dostosowania się do nowych reguł?
Rozporządzenie dotyczące e-prywatności, nazywane także RODO 2, miało wejść w życie razem z obowiązującymi od 2018 r. przepisami o ochronie danych osobowych. Zamiast tego mamy już 14. wersję tego projektu, co najlepiej świadczy o tym, że nie są to proste przepisy i będą miały ogromny wpływ na ochronę prywatności w internecie. Słowenia, która właśnie przejęła przewodnictwo w Radzie UE, planuje doprowadzić do zakończenia prac nad rozporządzeniem w tej sprawie jeszcze w tym roku.
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów został już powołany specjalny zespół do przygotowania przepisów wdrażających te rozwiązania w Polsce. Wszystko wskazuje więc na to, że już niedługo rozpocznie się odliczanie dwuletniego okresu, w którym państwa UE będą przygotowywały się do wdrożenia tych nowych regulacji.
Jakie zmiany proponuje Komisja Europejska?
Nowe przepisy o e-prywatności stanowią uzupełnienie RODO w przetwarzaniu danych zebranych w związku ze świadczeniem różnych usług łączności elektronicznej. Ucywilizują zasady gromadzenia i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta