Portal informacyjny za chwilę zastąpi papier
Wszystkie sądy powinny natychmiast wprowadzać do portalu pełną treść pism i orzeczeń sądowych. W wielu wciąż to szwankuje.
Sejm sfinalizował 28 maja 2021 r. prowadzone od wielu miesięcy prace nad nowelizacją ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w zakresie dotyczącym rozpoznawania szeroko rozumianych spraw cywilnych.
Epidemia wygasa, ale to nie oznacza, że nowe zasady nie będą obowiązywać
Procedowanie nad projektem rozpoczęto w szczycie epidemii, ale obecnie nikogo nie powinien zmylić fakt, iż zmniejszyła się liczba zakażeń Covid-19. Nie oznacza to, że nowe przepisy nie wejdą w życie.
Zmodyfikowane regulacje mają obowiązywać w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu Covid-19 oraz w ciągu roku od odwołania tego drugiego. Warto się z nimi dokładnie zapoznać, ponieważ korekty wprowadzone w postępowaniu są istotne, zaś dla tej niewielkiej części prawników, którzy stronili od komputerów i smartfonów, zmiana może być radykalna.
Wydaje się, że marginalne znaczenie będzie miało określenie w znowelizowanych przepisach na nowo katalogu spraw pilnych i zasad postępowania, gdy sąd całkowicie zaprzestaje działania na skutek epidemii, co precyzuje zmieniony art. 15zzs10. Nie było potrzeby zastosowania tych regulacji w czasie ostatniej, najgorszej fali epidemii i miejmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta