Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Home office z plaży w Hiszpanii

05 sierpnia 2021 | Kadry i Płace | Katarzyna Gospodarowicz MORITZ TAUSCHWITZ

W przypadku pracy zdalnej z Półwyspu Iberyjskiego najczęściej nie mamy do czynienia z delegowaniem. To zaś może wymagać spełnienia pewnych formalności oraz opłacania składek i podatku w Hiszpanii. KATARZYNA GOSPODAROWICZ MORITZ TAUSCHWITZ

 

Obecnie pracodawcy otrzymują wiele wniosków o zgodę na pracę z zagranicy. W podaniach często pojawia się Hiszpania. Zatrudnionych kusi wizja pracy w słonecznym kraju, z dobrym jedzeniem i jeszcze lepszym klimatem do odpoczynku.

Potencjalnie zadowolenie z pracy z Półwyspu Iberyjskiego może przekładać się na lepsze wyniki pracy. Jednak zanim pracodawca zgodzi się na pracę zdalną z Hiszpanii, powinien rozważyć wszystkie aspekty prawne i podatkowe.

Kwalifikacja wyjazdu

Fakt pracy zdalnej z Hiszpanii może mieć również wpływ na sytuację w zakresie prawa pracy zatrudnionego. Każdy przypadek należy rozważyć indywidualnie.

Jeśli to pracodawca wyśle podwładnego do pracy w Madrycie, można to uznać za delegowanie, które podlega własnym zasadom. W ramach delegowania za takiego pracownika nadal składki należy opłacać w Polsce. Dowodem polegania ubezpieczeniom społecznym jest poświadczony przez ZUS formularz A1. Delegowany powinien mieć przy sobie ten dokument będąc na terenie Hiszpanii. Fakt delegowania należy zgłosić odpowiednim władzom hiszpańskim.

W przypadku pracy zdalnej z Półwyspu Iberyjskiego najczęściej nie mamy jednak do czynienia z delegowaniem, ponieważ pracownik nie jest wysyłany do tamtejszego kontrahenta czy spółki powiązanej z polskim pracodawcą w celu realizacji projektu. Można więc wyobrazić sobie dwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12031

Wydanie: 12031

Spis treści
Zamów abonament