Pamiątki cenniejsze niż złoto
Prywatna kolekcja artefaktów z przeszłości może nieźle zarabiać dla swojego właściciela. Wystarczy dobry pomysł.
Rafał Patla zebrał pamiątki dokumentujące życie w PRL. Wystawia je w stworzonym przez siebie Muzeum Życia w PRL. Kolekcja zarabia na siebie i na właściciela. Muzeum z powodzeniem przetrwało pandemię, przyciąga turystów z Polski i ze świata.
Wspomnienia z dzieciństwa
Muzeum znajduje się w Warszawie na pl. Konstytucji, tuż obok Teatru Polonia Krystyny Jandy. Gości wita przy wejściu monitor, z którego aktorka Joanna Szczepkowska wygłasza historyczny komunikat z 1989 roku: „Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm...".
W muzeum zgromadzono setki przedmiotów codziennego użytku. Rafał Patla (ur. 1985) zrekonstruował życie Polaków w PRL. Na specjalnych ekranach umieszczono kultowe wyroby. Widać, że nawet w biednym kraju dbaliśmy o wzornictwo, mieliśmy znakomitych projektantów. Efektownie wyglądają np. suszarki do włosów w obudowach o awangardowych kształtach. Są także różne projekty radioodbiorników, telewizorów, magnetofonów, odkurzaczy.
Często słychać radosne okrzyki polskich turystów, którzy spostrzegli przedmiot zapamiętany z dzieciństwa lub młodości: – Miałem takie! Dla nich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta