Co pakiet Fit for 55 oznacza dla energetyki?
Propozycje Komisji Europejskiej zdają się nie dostrzegać roli, jaką w Polsce pełni ciepło systemowe oparte na wysokosprawnej kogeneracji – pisze prezes PGE.
14 lipca br. Komisja Europejska przedstawiła pakiet legislacyjny Fit for 55. Jego robocza nazwa nawiązuje do wiążącego celu UE, zakładającego ograniczenie emisji netto gazów cieplarnianych w ramach całej unijnej gospodarki do roku 2030 o co najmniej 55 proc. w porównaniu z 1990 r. Wraz z osiągnięciem neutralności klimatycznej do 2050 r. cel ten jest wiążący prawnie na mocy przyjętego przez Parlament Europejski i Radę Europejskiego prawa o klimacie. Dotychczas brakowało ram regulacyjnych, określających, jak te cele redukcyjne osiągnąć, szczególnie że biorąc pod uwagę czas realizacji decyzji inwestycyjnych, perspektywa 2030 r. nie jest zbyt odległa.
Kluczowa reforma ETS
Fit for 55 to kilkanaście wniosków legislacyjnych i blisko 3 800 stron towarzyszących im dokumentów. W ten sposób Komisja Europejska chce przekonać europejską opinię publiczną, że zaproponowane rozwiązania są sprawiedliwe dla poszczególnych państw oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta