Impreza w firmie bez alkoholu
Na przyjęciu okolicznościowych zorganizowanym na terenie zakładu pracy nie powinno być napojów wyskokowych. Nie zmienia tego niewielka ilość alkoholu ani przyzwolenie przełożonego.
- Prowadzę hurtownię artykułów spożywczych. Zatrudniam kilkanaście osób. Panuje u nas rodzinna atmosfera, jesteśmy zżyci. W niedługim czasie odchodzi na emeryturę księgowa. Chciałbym zorganizować dla niej imprezę pożegnalną po godzinach pracy. Poza jedzeniem, chciałbym zaserwować wino oraz szampana. Czy jako pracodawca mogę poczęstować pracowników alkoholem? – pyta czytelnik.
Zorganizowanie imprezy pożegnalnej dla długoletniego pracownika przez pracodawcę zasługuje na aprobatę i jest zgodne z zasadami współżycia społecznego. Na terenie zakładu pracy nie wolno jednak spożywać napojów alkoholowych, nawet po godzinach i w niewielkich ilościach.
Wpływ na zachowanie
Aby przeanalizować pytanie czytelnika, należy sięgnąć do orzecznictwa Sądu Najwyższego.
W jednym ze stanów faktycznych, będących przedmiotem rozważań SN, pracownik za zgodą przełożonych zorganizował spotkanie pożegnalne w związku z przejściem na emeryturę. Spotkanie miało miejsce w sali konferencyjnej znajdującej się na terenie zakładu pracy. Zamówiono posiłki w firmie cateringowej. Pracownicy zwykle kończyli pracę o godz. 15.00, ale spotkanie rozpoczęło się już ok. godz. 14.00. Uczestniczył w nim również przełożony pracownika. Za zgodą kierownika pracownicy spożywali alkohol.
Podczas spotkania jeden z pracowników odniósł się do atmosfery panującej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta