Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć VAT od WNT i importu usług

25 października 2021 | Podatki i księgowość | Olga Palczewska-Wielińska , Monika Junyszek

Po zmianach SLIM VAT 2 możliwe jest wykazanie w tym samym miesiącu zarówno podatku należnego, jak i naliczonego niezależnie od terminu otrzymania faktury dokumentującej zagraniczne transakcje objęte odwrotnym obciążeniem.

Od 1 listopada 2019 r. odwrotne obciążenie (reverse charge) ma zastosowanie wyłącznie do zakupowych transakcji zagranicznych (wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz import usług). Wcześniej odwrotne obciążenie było również stosowane do wybranych transakcji krajowych (np. usługi budowlane), jednak zostało ono zastąpione mechanizmem podzielonej płatności (split payment).

Mechanizm odwrotnego obciążenia polega na rozliczeniu transakcji przez nabywcę na zasadach właściwych dla państwa nabycia.

Przykład

Polski podatnik, który nabywa towary od niemieckiego kontrahenta, otrzymuje fakturę bez polskiego VAT (wystawioną zgodnie z niemieckimi przepisami). Ma obowiązek jej rozliczenia w polskiej deklaracji wg stawki VAT obowiązującej dla danego towaru w Polsce i w terminach przewidzianych w ustawie o VAT.

VAT należny musi zostać wykazany w miesiącu powstania obowiązku podatkowego, tj. przy WNT w miesiącu wystawienia faktury, nie później jednak niż 15....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12100

Wydanie: 12100

Spis treści

Reklama

Zamów abonament