Drzewa to majątek miast
Drzewa i tereny zielone to w mieście element niemniej ważny niż niezbędna infrastruktura. Nie tylko produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla i zanieczyszczenia. System korzeniowy zatrzymuje wodę, ograniczając zagrożenie powodziami, korony zwiększają wilgotność powietrza, chronią przed hałasem i są domem dla zwierząt. Latem drzewa przeciwdziałają powstawaniu w mieście „wysp ciepła", obniżając temperaturę, dając cień. Dzięki obecności drzew wzrasta cena okolicznych nieruchomości..
Zdaniem stowarzyszenia Miasto Jest Nasze drzewa to majątek miast, który powinien być bezwzględnie chroniony. W Polsce drzewa wciąż jednak łatwo się wycina, gdy na Zachodzie wiadomo już, że miejska zieleń daje oszczędności i „zarabia". Z badania firmy badawczej YouGov wynika, że przeciętnie 82 proc. mieszkańców miast Europy chce mieć w okolicy swojego miejsca zamieszkania zieleń i czyste powietrze. W stolicy Polski takie zdanie wyraziło 92 proc. zapytanych, a w Krakowie 93 proc. Przy tym 71 proc. krakowian i 64 proc. warszawiaków chce większej przestrzeni przeznaczonej dla pieszych. Po 73 proc. mieszkańców stolicy i krakowian chce także ograniczenia zanieczyszczeń transportowych. Ponadto 84 proc. mieszkańców Warszawy i Krakowa chce, aby władze podjęły więcej wysiłków na rzecz walki ze smogiem.
Naturalne miasta powiatowe
Główny Urząd Statystyczny przeanalizował w 2019 r. informacje dotyczące lasów, parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w miastach na prawach powiatu. Okazało się, że najbardziej zielonym miastem w Polsce jest Sopot, który ma 58 proc. powierzchni zajętej przez tereny zielone. Równie dużo użytków jest w Zielonej Górze (54 proc.)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta