Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Osłabianie lokalnej wspólnoty

25 października 2021 | Życie Regionów | Krystian Ziemski
Samorząd lokalny najlepiej zna i odpowiada na potrzeby mieszkańców
źródło: Shutterstock
Samorząd lokalny najlepiej zna i odpowiada na potrzeby mieszkańców

Czy rząd chce przekonać mieszkańców, że samorząd jest dysfunkcjonalny, nie radzi sobie z powierzonymi zadaniami i w związku z tym należy ograniczać jego rolę? materiał powstał we współpracy z Związkiem Miast Polskich

 

Organizacją mającą realizować podstawowe zadania publiczne w zdecentralizowanym państwie prawa jest samorząd terytorialny, istnienie którego warunkuje wręcz uznanie państwa za demokratyczne. Nie chodzi tu o istnienie instytucji określanej formalnie jako samorząd, ale o jego postać odpowiadającą wypracowanym przez Radę Europy standardom, sformalizowanym w przyjętej w 1985 r. europejskiej karcie samorządu lokalnego.

Kluczowa samodzielność

Polska ratyfikując kartę w 1993 roku zobowiązała się do zapewnienia samorządom możliwości samodzielnego zaspokajania wszelkich, istotnych dla nich potrzeb. Z założenia zatem to nie państwo, ale sami mieszkańcy reprezentowani przez swoje organy decydować mają o istotnych dla nich sprawach oraz załatwiać lokalne potrzeby.

Obowiązkiem państwa jest zapewnienie samorządowi warunków dla samodzielnego, wolnego od wpływów zewnętrznych, realizowania zadań, umożliwiając mu pełnienie konstytucyjnej roli gwaranta realizacji praw podstawowych mieszkańców. Istotą samorządu jest wykonywanie powierzonych mu zadań we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność.

Nie można samorządu obarczać odpowiedzialnością za realizację zadań, nie gwarantując mu jednocześnie rzeczywistej samodzielności. Może ona co prawda ulegać ograniczeniom, z tym zastrzeżeniem jednak, że wszelka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12100

Wydanie: 12100

Spis treści

Reklama

Zamów abonament