Korekta sprzedaży nie zawsze jest możliwa
Gdy sprzedawca zastosował do sprzedaży ewidencjonowanej na kasie rejestrującej niewłaściwą stawkę VAT, a klientów nie da się odszukać, żeby zwrócić im część ceny, nie przysługuje mu prawo do skorygowania stawki i kwoty podatku.
W praktyce obrotu gospodarczego zdarza się, że sprzedaż zaewidencjonowana na kasie rejestrującej została na niej ujęta z zastosowaniem zawyżonych stawek VAT, np. 23 proc. zamiast 5 proc. Pojawia się wtedy pytanie, czy w sytuacji, gdy klientami były osoby indywidualne, których nie można zidentyfikować, a w konsekwencji nie jest możliwe zwrócenie im różnicy w cenie odpowiadającej wysokości zawyżonego podatku, możliwe jest skorygowanie podstawy opodatkowania i należnego VAT.
Paragon dla kupującego
Podatnicy realizujący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Podatnicy ci muszą także:
∑ drukować paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy (zob. art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT),
∑ drukować dokumenty wystawiane przy zastosowaniu kasy rejestrującej (zob. art. 111 ust. 3a pkt 8 ustawy o VAT).
Sposób prowadzenia przez podatników ewidencji oraz warunki używania kas rejestrujących określa rozporządzenie ministra finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (dalej: rozporządzenie).
Stosownie do § 3 ust. 1 rozporządzenia, podatnicy prowadzą ewidencję każdej czynności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta