Szef nie może swobodnie zmieniać rodzaju pracy
Jeżeli strony ustaliły zakres obowiązków w formie pisemnej, to istotne zmiany w tym zakresie wymagają albo zgody pracownika, albo dokonania wypowiedzenia zmieniającego.
- Czy pracodawca może jednostronnie zmieniać zakres obowiązków? Jak ustosunkować się do zapisu „inne czynności zlecone przez pracodawcę"? – pyta czytelnik.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że ustawodawca nie nałożył na pracodawcę obowiązku sporządzania zakresu obowiązków w formie pisemnej. Zgodnie bowiem z art. 94 pkt 1 kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1320 ze zm.) pracodawca jest obowiązany w szczególności zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z:
- zakresem ich obowiązków,
- sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz
- podstawowymi uprawnieniami pracownika.
W myśl powyższego przepisu pracodawca może poczynić jedynie ustne instrukcje dotyczące zakresu obowiązków pracownika i nie jest to zachowanie sprzeczne z prawem. W związku z tym, aby rozwinąć poruszony temat, należy posiłkować się orzecznictwem.
W sposób ogólny...
Uprzednio jednak warto przytoczyć art. 29 § 1 pkt 1 k.p., zgodnie z którym rodzaj pracy jest jednym z elementów umowy o pracę koniecznym do jej zawarcia. Jak jednak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 2 października 2008 r. (I PK 73/08), rodzaj pracy może być określony w sposób bardziej lub mniej szczegółowy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta