ZUS nie musi pouczać, za co grozi utrata zasiłku
Organ rentowy nie ma obowiązku pouczać ubezpieczonego o wszelkich możliwych sytuacjach, które mogłyby spowodować utratę prawa do zasiłku chorobowego. Osoba, która otrzymuje zwolnienie lekarskie z powodu niezdolności do pracy, ma świadomość wynikającą z istoty tego zwolnienia, że w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy nie powinna (i nie może) wykonywać działalności zarobkowej. Ta oczywista kwestia nie powinna wymagać specjalnego pouczenia.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 19 lutego 2021 r. (I USKP 12/21).
Przedmiotem rozpatrywanej przez Sąd Najwyższy sprawy było odwołanie ubezpieczonej od decyzji ZUS odmawiającej jej prawa do zasiłku chorobowego oraz zobowiązanie jej do zwrotu środków wypłaconych dotychczas z tego tytułu. Podstawą wydanej przez ZUS decyzji było stwierdzenie wykonywania przez ubezpieczoną pracy w okresie pobierania świadczenia.
Sąd I instancji uwzględnił jej odwołanie w całości. Tego zdania nie podzielił sąd II instancji, który zmienił częściowo wyrok i wydaną w sprawie decyzję. Sądy obu instancji wskazały jednak, że organ nie ma obowiązku pouczania ubezpieczonych o obowiązku zwrotu świadczeń w przypadku wykonywania pracy w okresie ich pobierania.
Pomimo nieuwzględnienia przez Sąd Najwyższy skargi kasacyjnej organu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta