W piłce ręcznej dominacja sportowa i finansowa
Budżety zdecydowanej większości klubów Superligi, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, opierają się na pieniądzach publicznych, ale wiele dotowanych jest również z innych źródeł.
Ton sportowej rywalizacji w Superlidze od ponad dekady nieprzerwanie nadają kluby z Kielc i Płocka, kończąc rozgrywki na dwóch czołowych miejscach. Jedynie na trzecim stopniu podium dochodzi do przetasowań.
Dlaczego Vive i Wisła niepodzielnie panują? Bo ich działaczy stać na sprowadzenie zawodników prezentujących światowy poziom, a ci potrafią się odwdzięczać solidną grą i przyciągać do hali komplet publiczności. Takim piłkarzom trzeba jednak płacić niemałe pieniądze, żeby je zaś zdobyć, trzeba znaleźć źródło dochodu.
Pierwsze kroki władze klubów kierują najczęściej do ratusza. Poprzez uczestniczenie w sportowej rywalizacji promuje się miasto, więc składanie wniosku o samorządową dotację wydaje się naturalną koleją rzeczy. Z danych zebranych przez „Rzeczpospolitą" wynika, że w 2020 r. kluby grające w Superlidze otrzymały od samorządów 18,7 mln zł. W przedpandemicznym 2019 r. kwota wsparcia była znacznie wyższa, przekraczając 23 mln zł....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta