Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W piłce ręcznej dominacja sportowa i finansowa

18 listopada 2021 | Ekonomia i rynek | Przemysław Tychmanowicz MAREK HAJKOWSKI
źródło: Rzeczpospolita

Budżety zdecydowanej większości klubów Superligi, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, opierają się na pieniądzach publicznych, ale wiele dotowanych jest również z innych źródeł.

 

Ton sportowej rywalizacji w Superlidze od ponad dekady nieprzerwanie nadają kluby z Kielc i Płocka, kończąc rozgrywki na dwóch czołowych miejscach. Jedynie na trzecim stopniu podium dochodzi do przetasowań.

Dlaczego Vive i Wisła niepodzielnie panują? Bo ich działaczy stać na sprowadzenie zawodników prezentujących światowy poziom, a ci potrafią się odwdzięczać solidną grą i przyciągać do hali komplet publiczności. Takim piłkarzom trzeba jednak płacić niemałe pieniądze, żeby je zaś zdobyć, trzeba znaleźć źródło dochodu.

Pierwsze kroki władze klubów kierują najczęściej do ratusza. Poprzez uczestniczenie w sportowej rywalizacji promuje się miasto, więc składanie wniosku o samorządową dotację wydaje się naturalną koleją rzeczy. Z danych zebranych przez „Rzeczpospolitą" wynika, że w 2020 r. kluby grające w Superlidze otrzymały od samorządów 18,7 mln zł. W przedpandemicznym 2019 r. kwota wsparcia była znacznie wyższa, przekraczając 23 mln zł....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12119

Wydanie: 12119

Spis treści

Transport i biznes

Zamów abonament