Sąd do pracy sędziemu wyznaczy minister
Przeniesienie ma wymagać zgody przenoszonego. Sędziowie w to nie wierzą.
Minister Zbigniew Ziobro ogłosił niedawno założenia reformy sądów powszechnych. Wiadomo już, że ze szczebli sądownictwa zniknąć miałyby sądy rejonowe, a pozostać okręgowe i regionalne (dziś apelacyjne). Sądy rejonowe staną się sądami okręgowymi. Pozostaje pytanie, co się stanie z dotychczasowymi sędziami: rejonowymi, okręgowymi i apelacyjnymi. Minister twierdzi, że zostaną tam, gdzie są.
Delegacji za karę ma już nie być
Co proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości?
Z dniem wejścia w życie ustawy sędziowie sądów powszechnych z mocy prawa uzyskaliby jednolity status niezależnie od tego, w jakim sądzie (rejonowym, okręgowym czy apelacyjnym) orzekali. – Każdemu sędziemu minister sprawiedliwości wyznaczy nowe miejsce służbowe, co do zasady pokrywające się z dotychczasowym. Najczęściej w praktyce będzie to formalność, bo – zgodnie z nowymi przepisami – sędziowie obecnych sądów rejonowych i okręgowych będą orzekać w tej samej miejscowości co przed reformą. Wyznaczenie miejsca w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta