ZUS: formalności, procedury i wypłaty na nowych zasadach
Skróci się okres zasiłkowy, ale zapłacenie składek z opóźnieniem nie wyłączy już z ubezpieczenia dobrowolnego. Więcej formalności płatnik będzie mógł dopełnić wyłącznie elektronicznie.
3 września 2021 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa z 24 czerwca 2021 r., wprowadzająca szereg zmian w przepisach z zakresu ubezpieczeń społecznych (DzU poz. 1621). Nowelizacja częściowo weszła w życie już 18 września 2021 r. Na pozostałe zmiany przyjdzie nam poczekać do początku 2022 r., a w pojedynczych przypadkach nawet do początku 2023 r.
Zmiany w przepisach wymuszą dostosowanie się do nowych obowiązków i procedur zarówno przez płatników składek, jak również przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nowelizacja porządkuje wiele kwestii, które budziły wątpliwości interpretacyjne, a także były negatywnie oceniane zarówno przez środowisko prawnicze, jak i samych ubezpieczonych.
Więcej elektroniki, mniej zasiłku
Do najistotniejszych zmian należy zaliczyć skrócenie okresu pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, rozwiązanie problemu tzw. emerytur czerwcowych, a także definitywny transfer usług z zakresu ubezpieczeń do przestrzeni internetowej w ramach portalu ZUS PUE.
Trzy grupy
Zmiany w przepisach budzą sporo wątpliwości. Wielu pracodawców oraz pracowników stawia sobie pytania, o jakich nowych obowiązkach powinni pamiętać oraz w jaki sposób wprowadzone zmiany wpłyną na ich funkcjonowanie. Poniżej wyjaśniamy, co tak naprawdę zmieniła ustawa z 24 czerwca 2021 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta