Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Książka to coś więcej niż kino czy serial

06 grudnia 2021 | Ranking bibliotek | DARIUSZ JAWORSKI
autor zdjęcia: daniel bednarz
źródło: Instytut Książki
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Stan czytelnictwa jest trudny do zdiagnozowania, bo nie znamy pełnych danych dotyczących sprzedaży książek. Inaczej jest z bibliotekami – mówi dyrektor Instytutu Książki.

 

W 2002 r. liczba bibliotek wraz z filiami w Polsce wynosiła 8783. W 2020 r. było ich już 7782. Gdzie się podziały te placówki?

Zostały prawdopodobnie połączone z innymi bądź zlikwidowane. W dużych miastach centra się wyludniają, postępuje suburbanizacja, ludzie dojeżdżają do pracy, prowadzą inny niż dawniej tryb życia – stąd te liczby. Natomiast jeśli chodzi o łączenie bibliotek, to często w mniejszych gminach powstają tzw. centra kultury, które przejmują rolę ośrodków kultury i bibliotek publicznych – działając wspólnie w obszarach, którymi wcześniej dwie instytucje zajmowały się oddzielnie. Jednak to nie liczba bibliotek powinna decydować o ocenie stanu czytelnictwa.

Wyobraźmy sobie, że deweloper buduje w podwarszawskiej gminie wiejskiej osiedle. W krótkim czasie wprowadza się tam kilkanaście tysięcy ludzi. Jak wygląda procedura powstawania w takim miejscu biblioteki publicznej?

To jest rola przede wszystkim władzy lokalnej – samorządu gminnego, ale też rady osiedla. Impulsy powinny wychodzić stamtąd, bo to właśnie te gremia reprezentują mieszkańców i to samorząd ustanawia miejscowe plany rozwoju. Mamy też dokumenty, takie jak studium zagospodarowania przestrzennego oraz plany szczegółowe i tam powinny być np. zapewnione tereny pod inwestycje o charakterze kulturotwórczym, czyli właśnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12134

Wydanie: 12134

Spis treści

Reklama

Kultura

Zamów abonament