Samorządy odkładają w bankach spółdzielczych
Samorządowcy prawdopodobnie nie odrobili lekcji po przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku.
Prawie dwa lata temu, w styczniu 2020 r., przeprowadzono przymusową restrukturyzację (tzw. resolution) Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. W efekcie samorządy straciły 43 proc. swoich środków zdeponowanych w tej instytucji (blisko 80 mln zł).
Takie są zasady resolution – unijnego mechanizmu będącego sposobem na uniknięcie bardziej kosztownej i niekontrolowanej upadłości banków. Chroni on pieniądze klientów indywidualnych i ogranicza użycie publicznych funduszy w razie restrukturyzacji banku, której koszty mają ponieść przede wszystkim właściciele i obligatariusze.
Rachunki w PBS Sanok miało około 35 samorządów, w tym wiele małych gmin. Niektóre miały tam po kilka mln zł. Dla małych JST straty były najbardziej dotkliwe.
Ostatecznie, dzięki decyzji resortu Finansów, samorządy odzyskały pieniądze. Jednak cała sytuacja (był to pierwszy przypadek przymusowej restrukturyzacji w Polsce) spowodowała pytania, czy samorządy, których depozyty nie są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i mogą zostać utracone w razie resolution, powinny mieć rachunki w słabych bankach.
Do tego grona zaliczają się głównie te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta