Jaki podatek od przychodów wspólnika spółki cichej
Udział w zysku wspólnika cichego w wysokości 30 proc. zysku netto osiąganego z tytułu prowadzenia apteki należy zakwalifikować jako uzyskany z innych źródeł.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 października 2021 r. (II FSK 69/19).
Podatnik jest wspólnikiem spółki jawnej, która prowadzi sieć aptek. Wspólnikami spółki są trzy osoby fizyczne: podatnik (udział w zysku – 30 proc.), żona podatnika (udział w zysku – 30 proc.) i matka podatnika (udział w zysku – 40 proc.). W czerwcu 2017 r. spółka zawarła umowę spółki cichej z osobą fizyczną. Wspólnik cichy nie prowadzi działalności gospodarczej, a jego podstawowym źródłem przychodu jest umowa o pracę zawarta ze spółką jawną. W ramach tej umowy wspólnik cichy zobowiązał się wnieść wkład pieniężny z przeznaczeniem na działalność tylko tej apteki, w której jest zatrudniony. Strony ustaliły w umowie, że wkład wspólnika cichego to 30 proc. wartości ww. apteki i że przysługuje mu udział w zysku w wysokości 30 proc. zysku netto osiąganego z jej prowadzenia.
Podatnik spytał w jaki sposób należy zakwalifikować wynagrodzenie otrzymywane przez wspólnika cichego w związku z realizacją umowy spółki cichej i czy na spółce będzie ciążył obowiązek pobrania podatku u źródła od tego przychodu. Zdaniem podatnika, zasadniczym celem wspólnika cichego jest uzyskanie udziału w zyskach przedsięwzięcia, a należne mu wynagrodzenie będzie stanowić realizację jego udziału w zysku. W związku z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta