Podstawą opodatkowania budowli jest ich wartość rynkowa
Przepisy nie pozwalają na rekonstruowanie wartości budowli lub ich części poprzez operacje rachunkowe uwzględniające wartość początkową środków trwałych mogących wchodzić w skład budowli.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 października 2021 r. (III FSK 107/21).
Spółka posiada wiele nieruchomości, w tym sklepy wielkopowierzchniowe, parkingi, place czy zieleńce. Budowle znajdujące się w obrębie parkingów nie stanowią wyodrębnionych środków trwałych, lecz są ujęte w ramach kompleksowych środków trwałych wraz z innymi obiektami, które nie są budowlami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Spółka uznała więc, że jej budowle nie są budowlami, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Wobec tego podstawę ich opodatkowania podatkiem od nieruchomości powinna stanowić jedynie ich wartość rynkowa, a nie wartość początkowa kompleksowych środków trwałych.
Organ uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Stwierdził, że z podstawy opodatkowania w podatku od nieruchomości należy wyłączyć jedynie wartość obiektów niebędących budowlami. Zdaniem organu nie ma znaczenia, że budowle nie stanowią osobnego środka trwałego. Przepis wskazuje jedynie, że podstawą opodatkowania takich budowli jest wartość stanowiąca podstawę obliczenia amortyzacji w danym roku. Ponadto, spółka dla celów podatku dochodowego dokonuje odpisów amortyzacyjnych od całości kompleksowego środka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta