Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

By dobrze się w mieście żyło

06 grudnia 2021 | Życie Regionów
Mieszkańcy Krakowa mają poczucie silnej więzi z miastem
źródło: travellifestyle
Mieszkańcy Krakowa mają poczucie silnej więzi z miastem
Jednym z atutów Krakowa jest system system bezemisyjnego transportu miejskiego
źródło: Shutterstock
Jednym z atutów Krakowa jest system system bezemisyjnego transportu miejskiego

Kraków już obecnie może pochwalić się wysoką jakością życia. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by podnosić poprzeczkę. MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z URZĘDEM MIASTA KRAKOWA

Jednym z największych atutów Krakowa jest jego atrakcyjność jako miejsca zamieszkania, co mieszkańcy potwierdzają swoimi decyzjami. Stolicy Małopolski nie dotyka zjawisko depopulacji, odwrotnie: liczba ludności rośnie (co wśród metropolii ma miejsce jeszcze w Warszawie, Białymstoku i Gdańsku). W 2020 r. na stałe zameldowanych było tu już prawie 780 tys. osób, podczas gdy 25 lat temu – 745 tys. Jeśli zaś wziąć pod uwagę Krakowski Obszar Metropolitalny, mowa już o ponad 1 mln mieszkańców.

Co ważne, mieszkańcy Krakowa mają poczucie silnej więzi z miastem, o czym przesądzają zarówno tzw. genius loci (mało namacalny, ale silnie odczuwalny duch miasta), w tym historyczne, narodowe i kulturowe dziedzictwo czy unikatowość przestrzeni miejskich, jak i działania samorządu na rzecz zapewnienia wysokiej jakości życia w mieście, w każdym aspekcie jego funkcjonowania.

Inwestycja w dzieci

O wysokiej jakości można mówić w przypadku krakowskiego systemu edukacji i opieki nad dziećmi, na które miasto przeznacza co roku ogromne środki. Tylko w 2020 r. wydatki w tym obszarze wyniosły ok. 1,9 mld zł, co stanowi niemalże jedną trzecią całego miejskiego budżetu.

To duże pieniądze wydawane nie tylko na bieżące utrzymanie systemu, ale też na unowocześnianie placówek oświatowych, dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych, zapewnienie kadr...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12134

Wydanie: 12134

Spis treści

Reklama

Kultura

Zamów abonament