Jaki VAT od zakwaterowania w domu studenckim
Jeden budynek, podobny typ świadczeń (zakwaterowanie), a kilka sposobów opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbliżonej do siebie usługi. Czy to możliwe? Oczywiście, że tak.
Wydawałoby się, że to na pozór prosta sprawa. Uczelnia posiada domy studenckie czy też asystenckie. Świadczy za ich pośrednictwem usługi zakwaterowania studentów, doktorantów, pracowników (innych niż doktoranci) oraz turystów odwiedzających miasto. Są to zakwaterowania krótkotrwałe (na jedną noc, kilka dni) lub tzw. długotrwałe (na miesiąc, pół roku, na cały rok akademicki). W każdym przypadku usługa realizowana po stronie uczelni najczęściej technicznie wygląda podobnie. Jednak z punktu widzenia rozliczeń VAT, ile przypadków, tyle sposobów opodatkowania.
Jakie przepisy mogą znaleźć zastosowanie przy świadczeniu usług zakwaterowania/noclegowych?
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 30 lit. b oraz c, a także pkt 36 ustawy o VAT, zwalnia się od tego podatku usługi zakwaterowania:
1. w domach studenckich świadczone na rzecz studentów i doktorantów uczelni prowadzących te domy studenckie,
2. świadczone na rzecz studentów i doktorantów przez podmioty inne niż uczelnie, pod warunkiem że uczelnie mają z tymi podmiotami zawarte umowy dotyczące zakwaterowania swoich studentów i doktorantów,
3. usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub ich części, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.
Jednocześnie preferencyjną, ale już 8-proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta