Niektóre transakcje z podmiotami powiązanymi wymagają głębszej analizy
Mimo że przepisy w zakresie informacji o cenach transferowych funkcjonują już od 2019 r., uzupełnienie formularza TPR w dalszym ciągu stanowi niemały problem. W tym roku podatnicy zmierzą się z przygotowaniem go po raz drugi.
Podatnicy, którzy rozpoczynają przygotowania do wypełnienia informacji o cenach transferowych, czyli formularza TPR, powinni zawczasu poświęcić więcej uwagi niektórym rodzajom transakcji. W szczególności problematyczne do zaraportowania mogą się okazać transakcje finansowe.
Od 2019 r. raportowanie uległo licznym zmianom i zostało istotnie rozszerzone. Ministerstwo Finansów opublikowało od tamtej pory zarówno nowe wzory interaktywnych formularzy, jak i dodatkowe wyjaśnienia w celu przedstawienia interpretacji przepisów w praktyce. Niestety, opublikowany informator w dalszym ciągu nie odpowiada na pełną listę wątpliwości, przed jakimi mogą stanąć podatnicy.
Co raportujemy
W ramach formularza TPR podatnicy raportują do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej wiele szczegółowych informacji o transakcjach kontrolowanych. Formularz TPR zawiera szczegółowe dane wynikające z analiz cen transferowych oraz wyniki rentowności na danych transakcjach. Służy to realizacji celu, w jakim składana jest informacja o cenach transferowych, tj. typowaniu podatników do kontroli organów podatkowych. Z uwagi na posiadanie przez organy tak szczegółowych danych, przy uzupełnianiu informacji TPR za 2020 r., należy szeroko przeanalizować poprawność dotychczas przyjętego podejścia do sposobu raportowania niektórych rodzajów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta