CFC obejmie więcej podmiotów
Od 1 stycznia zwiększy się minimalna stawka efektywnego opodatkowania i katalog przychodów pasywnych decydujące o uznaniu jednostki za kontrolowaną.
Przepisy regulujące zasady opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych obowiązują od 1 stycznia 2015 r. Od tego czasu ustawodawca kilkukrotnie zmieniał ich treść. Kolejna nowelizacja zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Co przyniosą zmiany?
Opodatkowanie dochodów osiąganych przez zagraniczną spółkę kontrolowaną (CFC) uzależnione jest od wielu kryteriów. Tak długo, jak nie są one spełnione, polski fiskus nie może żądać zapłaty podatków. Fakt posiadania zagranicznego adresu siedziby nie przesądza o przyznaniu statusu „jednostki zagranicznej". Określone kryteria muszą być spełnione również po stronie właścicielskiej.
Rozszerzenie definicji
Obecnie za zagraniczną jednostkę uznaje się, m.in.:
- osobę prawną,
- spółkę kapitałową w organizacji,
- spółkę niemającą osobowości prawnej,
- fundację,
- trust,
- odział zagranicznej spółki, o ile nie posiada siedziby, zarządu ani rejestracji na terenie Polski.
I tak, za „jednostkę zagraniczną" jest uznany taki podmiot, w którym podatnik – polski rezydent podatkowy – spełnia następujące wymogi właścicielskie:
1) posiada udział w kapitale, prawo głosu w jego organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających albo prawo do uczestnictwa w jego zysku (w tym ich ekspektatywę), lub
2)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta