Finansowanie świadczeń pracownikom mobilnym bez PIT
Darmowe noclegi czy pokrycie wydatków związanych z wykonywaniem obowiązków pracowniczych przez pracowników mobilnych np. kosztów paliwa, opłat za autostrady czy opłat parkingowych, nie stanowią dla tych osób przychodu ze stosunku pracy, gdyż są spełnione w interesie pracodawcy.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 lipca 2021 r. (0112-KDIL2-2.4011.383.2021.1.MM).
Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży maszyn, urządzeń przemysłowych, statków i samolotów. Spółka zatrudniała pracowników na podstawie umów o pracę. Zgodnie z postanowieniami tych umów pracownicy byli obowiązani wykonywać pracę u klientów w różnych miejscach Polski, a czasami także za granicą lub w pomieszczeniach użytkowanych przez pracodawcę. Z uwagi na charakter świadczonej pracy pracodawca traktował swoich pracowników jako tzw. pracowników mobilnych. Równocześnie wyjazdy pracowników związane z wykonywaniem przez nich obowiązków pracowniczych nie były traktowane przez spółkę jako podróże służbowe. W związku z tym, że charakter pracy pracowników mobilnych wymuszał na nich stałe przemieszczanie się, pracodawca postanowił pokryć pracownikom koszty noclegów, a także wydatki związane z zakupem paliwa, opłatami za autostradę oraz opłatami parkingowymi.
Spółka powzięła wątpliwość, czy pokrycie przez pracodawcę kosztów noclegów pracownikom mobilnym oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta