Dobrowolne e-fakturowanie nie takie proste
Po pierwszych miesiącach stosowania Krajowego Systemu eFaktur widać już, że system ten nie jest jeszcze w pełni dopracowany. Stąd, warto dobrze się zastanowić nad przystąpieniem do niego już w tym roku.
Nie oznacza to jednak, że wskazane jest odkładanie w czasie wdrażania e-faktur w przedsiębiorstwie. Tutaj trzeba mieć na uwadze, że Ministerstwo Finansów zapowiada obligatoryjne stosowania e-faktur w II kwartale 2023 r. Praktyka pokazuje natomiast, że wdrożenie systemu e-fakturowania może być dużo cięższe dla przedsiębiorców niż niedawne przejście na składanie deklaracji VAT w formie JPK_VAT.
KSeF stanowi platformę teleinformatyczną służącą do wystawiania, otrzymywania oraz przechowywania ustrukturyzowanych faktur elektronicznych (tzw. e-faktur). Od początku stycznia 2022 r. podatnicy mogą korzystać z Krajowego Systemu eFaktur (KSeF) dobrowolnie. Natomiast, zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Finansów, planowane jest wprowadzenie obligatoryjnego stosowania e-faktur w II kwartale 2023 r.
Na czym to polega
W ramach systemu KSeF przedsiębiorcy mogą zarówno dokumentować sprzedaż w formie ustrukturyzowanego pliku elektronicznego (e-faktury), jak również otrzymywać e-faktury od kontrahentów.
Faktura ustrukturyzowana przyjmuje format .xml zgodny ze strukturą logiczną e-Faktury FA(1) opublikowaną przed Ministerstwo Finansów w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) na platformie ePUAP. Szczegółowe informacje dotyczące wypełniania struktury FA(1) można znaleźć w broszurze informacyjnej opublikowanej przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta