Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ustalić rezydencję podatkową pracownika z Ukrainy

14 marca 2022 | Podatki i księgowość | Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Cudzoziemiec zatrudniony na umowę o pracę w Polsce uzyskuje tu opodatkowany dochód, niezależnie od tego jak długo przebywa w naszym kraju. Pracodawca powinien zatem potrącić z jego wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy.

W związku z napaścią Rosji na Ukrainę, polską granicę codziennie przekraczają tysiące uchodźców z kraju ogarniętego wojną. Część z  ich zapewne ruszy dalej, do swoich rodzin mieszkających w innych krajach, jednak większość prawdopodobnie zostanie w Polsce, być może na wiele tygodni czy miesięcy. Osoby te z czasem zaczną w Polsce szukać pracy zarobkowej i wtedy z pewnością pojawią się pytania o zasady opodatkowania dochodów uzyskiwanych w Polsce przez takie osoby.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi w Polsce przepisami, za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce uważa się osobę, która posiada tu centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa na terenie naszego kraju więcej niż 183 dni w roku. Występują tu zatem trzy kryteria:

∑ centrum interesów osobistych,

∑ centrum interesów gospodarczych oraz

∑ długość pobytu.

Osoba spełniająca przynajmniej jedno z tych kryteriów jest uznana za posiadającą w Polsce miejsce zamieszkania dla celów podatkowych. Podlega wtedy tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wiąże się on, zasadniczo, z koniecznością opodatkowania w Polsce wszystkich dochodów podatnika, niezależnie od kraju ich uzyskania, oczywiście z uwzględnieniem odpowiednich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Natomiast osoby fizyczne, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12215

Wydanie: 12215

Spis treści

Zamów abonament