Wymogi nowej polityki
Musimy dziś wzmocnić państwo i odbudować wspólnotę, ale też mocniej zakotwiczyć się w Unii – pisze senator Koalicji Polskiej–PSL.
Agresja Rosji na niepodległą Ukrainę doprowadziła na naszych oczach do gruntownych zmian w polityce państw Zachodu. Wymusza także konieczne zmiany w polityce polskiej, od lat nieadekwatnej do skali i powagi wyzwań zewnętrznych. Uderzenie przez Putina w podstawy bezpieczeństwa Europy unaocznia jaskrawo konieczność przeorientowania wysiłków całej naszej wspólnoty politycznej.
Wzmocnić państwo
Definitywnie skończył się czas, gdy wiele państw europejskich uchylało się od zobowiązań w sferze bezpieczeństwa, zrzucając odpowiedzialność na USA. Niektóre z nich współpracowały z Rosją przeciw solidarności UE i interesom wolnego świata. Europa na naszych oczach odzyskuje podmiotowość, a gotowość do ponoszenia odpowiedzialności ma konkretny wyraz w postaci decyzji KE o zakupie broni dla walczącej Ukrainy, a także radykalnego i pozytywnego zwrotu w polityce Niemiec. Lekcja dramatycznych wydarzeń przemawia za zwiększeniem przez Polskę własnego potencjału obronnego i szerzej potencjału samego państwa. Racje miały nieliczne polityczne i eksperckie środowiska postulujące modernizację państwa, która zatrzymała się na reformach podjętych przez AWS.
Stawka na wzmocnienie państwa nie oznacza – jak zdaje się sądzić część obozu władzy – zmniejszenia roli integracji europejskiej i szerzej intensywnych form...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta