Nie każdy spór sądowy wpływa na przedawnienie prawa do korekty
Zawieszenie biegu terminu przedawnienia prawa spółki do dokonania korekty i odliczenia naliczonego VAT ma miejsce tylko wtedy, gdy to organ podatkowy, a nie podatnik, zwróci się do właściwego sądu powszechnego o ustalenie stosunku prawnego lub prawa.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej 2 listopada 2021 r. przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB3-1.4012.688. 2021.2.KO).
Spółka (dalej: spółka lub wnioskodawca) realizując prace budowlane skorzystała z usług podwykonawcy XYZ. Za część usług świadczonych przez XYZ spółka płaciła w ramach faktur zaliczkowych, natomiast w sierpniu 2015 r., po wykonaniu całości prac, XYZ wystawił na rzecz spółki ostatnią fakturę, obejmującą większość wykonanych prac (faktura końcowa). Spółka uznała, że kwota wynikająca z faktury końcowej jest zbyt wygórowana i niezgodna z rzeczywistym zakresem wykonanych prac, w związku z czym nie wykazała jej w ewidencji VAT i nie odliczyła podatku naliczonego. W maju 2016 r. sprawa trafiła do sądu, a 31 marca 2021 r. sąd apelacyjny rozstrzygnął sprawę na korzyść spółki. W wyroku uznano, że XYZ wykonał niższy zakres prac, niż przedstawiony na fakturze końcowej.
W związku z tym spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej pytając, czy ma prawo skorygować pierwotną deklarację VAT za sierpień 2015 r. i tym samym odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury końcowej wystawionej przez XYZ. Należy wskazać, że zgodnie z art. 86 ust. 13...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta