Rabat posprzedażowy może dotyczyć tylko niektórych towarów
Nie ma przeszkód, aby wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą do kilku faktur dokumentujących pierwotną sprzedaż na rzecz tego samego odbiorcy.
W praktyce obrotu gospodarczego występują przypadki, gdy udzielony rabat potransakcyjny dotyczy wszystkich faktur z danego okresu (np. miesiąca, kwartału itd.). W takim przypadku obowiązujące przepisy umożliwiają wystawienie zbiorczej faktury korygującej za okres objęty tym rabatem. Co jednak w sytuacji, gdy udzielony rabat dotyczy tylko jednego asortymentu towarów lub usług, a wystawione w danym okresie faktury dokumentują także inną sprzedaż? W takiej sytuacji możliwe jest wystawienie zbiorczej faktury korygującej, ale musi ona zawierać wszystkie dane zawarte w fakturach pierwot- nych.
Niezbędne elementy
Podstawę opodatkowania obniża się o kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen (art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT). W przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono takich opustów i obniżek cen, podatnik wystawia fakturę korygującą (art. 106j ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).
W myśl art. 106j ust. 2 ustawy o VAT, faktura korygująca powinna zawierać:
1) wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo wyraz „KOREKTA”;
2) numer kolejny oraz datę jej wystawienia;
3) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
a)
7
określone w art. 106e ust. 1 pkt 1–6 ustawy o VAT
>patrz ramka,
b)
7
nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta