Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wojna nie zmienia wszystkiego

14 marca 2022 | Prawo co dnia | Wojciech Tumidalski
źródło: materiały prasowe

Unia Europejska powinna utworzyć fundusz wspierania uchodźców, by Polska mogła z niego korzystać, ale to nie ma nic wspólnego ze sporem o praworządność. Wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE trzeba wykonywać – mówi prof. Adam Bodnar.

 

„Wstydu nie macie. Polski TK w jednym rzędzie z rosyjskim Trybunałem Konstytucyjnym" – napisał pan na Twitterze po czwartkowym werdykcie TK w sprawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. To kwestia wstydu?

W publicznych wypowiedziach staram się nie być emocjonalnym, ale w tej sprawie myślałem – może naiwnie – że wojna wszystko zmienia, i uznałem, że trzeba to odpowiednio skomentować. Na naszych oczach zmienia się porządek świata, widzimy dokładnie, po co jest Unia Europejska, NATO, po co jest silne państwo, dlaczego powinniśmy przestrzegać wartości europejskich i praworządności. We wcześniejszych wypowiedziach porównywałem wyrok TK z 24 listopada z wyrokiem rosyjskiego Trybunału Konstytucyjnego. Zresztą te odniesienia pojawiały się także na rozprawie, mówili o tym reprezentanci rzecznika praw obywatelskich. A mimo to polski TK zabrnął w kolejne orzeczenie podważające obowiązywanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

O niezaognianie sytuacji międzynarodowej do TK apelował pełnomocnik prezydenta Dudy. Co to nam mówi o prezydencie?

Widzimy polityczny zwrot w jego działaniach. Mogłoby się wydawać, że lex TVN był pierwszym takim zwrotem, do tego doszło weto ws. lex Czarnek – gdzie po raz pierwszy z jego ust padło „nie czas na spory" i wezwanie do współpracy z partnerami europejskimi. Wypowiedź...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12215

Wydanie: 12215

Spis treści

Zamów abonament