Patenty zwiększają popyt na nowe technologie
Sektory silnie korzystające z praw własności intelektualnej odpowiadają za 45 PKB Europy.
Postęp techniczny związany z rozwojem technologii internetu rzeczy i sieci 5G, wprowadza przełomowe zmiany w funkcjonowaniu wielu urządzeń, m.in. w takich dziedzinach jak komunikacja, opieka zdrowotna, sektor motoryzacyjny czy energetyczny, mających bezpośrednie przełożenie na rozwój gospodarki i przemysłu.
Element strategii
Wartości niematerialne i prawne, takie jak wynalazki czy know-how, są podstawą nowych technologii, a chroniące je prawa własności intelektualnej pozwalają je waloryzować i rozpowszechniać. Przyczyniają się w ten sposób istotnie do rozwoju gospodarki.
Zgodnie z raportem Europejskiego Urzędu Patentowego i Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej z września 2019 r. „Sektory intensywnie korzystające z praw własności intelektualnej a wyniki gospodarcze w UE”, sektory intensywnie korzystające z praw własności intelektualnej odpowiadają obecnie za prawie 45 proc. PKB Europy. Rozwój pandemii Covid-19 również wskazał na rolę innowacji i technologii oraz na zależność społeczeństw od procesów szybkiego wdrażania istotnej własności intelektualnej.
Z tego względu efektywne zarządzanie własnością intelektualną stało się istotnym elementem strategii biznesowej, a na całym świecie działań, w których chodzi o wdrożenie praw własności intelektualnej. Mają one promować i ułatwiać szerokie zastosowanie nowych technologii i zniesienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta