Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dbajmy o wody podziemne. To nasze kluczowe rezerwy

22 marca 2022 | Dodatki Jednodniowe | Jeremi Jędrzejkowski

Choć obecnie w skali całego kraju mamy spore i bezpieczne zasoby wód podziemnych, to będą one jeszcze zyskiwać na znaczeniu wraz ze zmianami klimatycznymi i nieprzewidywalnością opadów. Dlatego musimy dbać o ich jakość.Dbajmy o wody podziemne. To nasze kluczowe rezerwy

Jak przedstawiają się polskie zasoby wód podziemnych oraz ich stan: stopień eksploatacji, potencjalne zanieczyszczenia, regionalne deficyty? Jakie jest znaczenie tych zasobów dla gospodarki wodnej w Polsce – w jakim stopniu i na ile efektywnie je wykorzystujemy? Jaka jest polityka państwa w tym zakresie i czy powinna się zmienić? Regionalne przykłady korzystania z zasobów wód podziemnych oraz retencji: jaka jest w tym zakresie polityka samorządów? Czy biznes korzysta z wód podziemnych? To niektóre z zagadnień, o jakich rozmawiali eksperci podczas debaty „Polskie morze pod ziemią. Stan wód podziemnych oraz ich skuteczna, zrównoważona eksploatacja”.

Debata została zorganizowana przez „Rzeczpospolitą” z okazji przypadającego 22 marca Światowego Dnia Wody i wpisuje się w inspirowanie działań służących lepszemu, zrównoważeniu gospodarowaniu tym surowcem. Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez ONZ w 1992 r.

Ideą obchodów jest uświadomienie krajom zrzeszonym w ONZ wagi wpływu właściwej gospodarki wodnej na stan ich gospodarek i kondycję społeczeństw. Pomysł jego ustanowienia powstał podczas Szczytu Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro, a bezpośrednią przesłanką stał się fakt, że już wówczas ponad miliard ludzi na świecie cierpiał z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

Warto pamiętać, że woda słodka, użyteczna dla ludzi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12222

Wydanie: 12222

Spis treści

Zamów abonament