Gazowy potentat PGNiG szykuje się do obrony
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczyna szkolenia obronne dla kilku tysięcy swoich pracowników w całym kraju. Wojskowy trening wdrażają też inne państwowe spółki.
Po tym jak Rosja zaatakowała Ukrainę, wzrosła liczba osób, które zgłaszają się do polskiego wojska, aby odbyć podstawowe szkolenie lub chcą wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej. Proobronną moblizację widać też w spółkach państwowych, ważnych ze względu na swoje znaczenie dla bezpieczeństwa gospodarki i kraju. Prywatne firmy stoją na razie z boku. – Brakuje podstawy prawnej do takiej aktywności – tłumaczą.
W swoim żywiole są stowarzyszenia i grupy proobronne: organizują szkolenia dla cywilów, którzy chcą nauczyć się walczyć.
Obronne przeszkolenie pracowników i kadry PGNiG to inicjatywa szefa gazowego potentata. Prezes Paweł Majewski chce, by rosły nowe, proobronne kompetencje załogi – a to w skali kraju armia ludzi, ok. 25 tys. osób.
– Chodzi o podniesienie świadomości obronnej, sprawności w sytuacjach kryzysowych i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa pracowników. Program szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i obronności dla PGNiG SA obejmuje obowiązkowe zajęcia z cyberbezpieczeństwa dla kadry menedżerskiej, obligatoryjne kursy pierwszej pomocy i reagowania kryzysowego dla co najmniej 4700 osób.
Gazownicy z bronią
Dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta