Przewoźnika nie można karać za zwykłą pomyłkę w numerze
Kara za zgłoszenie przez przewoźnika niezgodnych danych nie dotyczy sytuacji, gdy wystąpiła tylko „oczywista omyłka”.
Wprowadzenie specjalnego systemu monitorowania drogowego przewozu towarów, czyli tzw. SENT, miało na celu zapobieganie nielegalnemu obrotowi towarami szczególnie wrażliwymi, takimi jak paliwa, alkohol czy tytoń, i zwalczanie go. I trudno się dziwić, że za złamanie przepisów grożą surowe kary. Urzędnicy nie mogą ich jednak stosować na ślepo, o czym przypomniał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z 3 lutego 2022 r.
Ludzki błąd
Sprawa dotyczyła spółki, która w listopadzie 2020 r. została ukarana przez naczelnika urzędu celno-skarbowego za zgłoszenie danych niezgodnych ze stanem faktycznym w zgłoszeniu przewozu towarów. Urzędnicy tłumaczyli, że w marcu 2019 r. na byłym drogowym przejściu granicznym zatrzymano do kontroli jego pojazd, którym wykonywany był przewóz drogowy towaru.
Zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta