Nieodpłatne świadczenie a podatek od towarów i usług
Praktyka pokazuje, że nieodpłatne świadczenie usług należy rozumieć w szerokim kontekście. Naczelny Sąd Administracyjny uznaje, że są to wszystkie zjawiska mające wymiar majątkowy czy finansowy których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu.
Ustawa o VAT w art. 7 ust 2 wymienia, że poprzez dostawę towarów i usług rozumie się także nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa. Analogicznie jest w przypadku zużycia towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników oraz wszelkie inne darowizny w sytuacji gdy podatnikowi przysługiwało wcześniej prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia towarów lub ich części składowych.
Analogicznie art. 8 ust. 2 precyzuje, że poprzez świadczenie usług rozumie się również nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Kiedy nie trzeba wykazywać VAT
Ustawa wyklucza z konieczności opodatkowania prezentów o małej wartości oraz próbek.
UWAGA!
Poprzez prezenty o małej wartości rozumie się prezenty do 100 zł w przypadku prowadzenia ewidencji pozwalającej ustalić tożsamość osób obdarowanych lub 20 zł przy braku prowadzonej ewidencji. W oby przypadkach limit jest liczony bez podatku oraz w cenie nabycia lub jednostkowym koszcie wytworzenia.
Próbka nie ma określonego limitu kwotowego, jednak musi spełniać poniższe cechy:
∑ jej celem jest promocja towaru,
∑ nie służy zaspokojeniu potrzeb...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta