Tylko wspólna odpowiedzialność
Patrząc na odzew polskiego społeczeństwa i na 500-tysięczną manifestację w Berlinie, łatwo można odczytać aktualne nastroje i oczekiwania społeczne.
Od 24 lutego żyjemy w czasie, który trudno porównać z jakimkolwiek innym. Niełatwe dla wielu doświadczenia dwóch lat pandemii zblakły, śledzimy kolejne dni wojny w Ukrainie.
Przyszłość rysuje się niepewnie i mgliście. Wyraźnie za to widzimy przykłady ofiarności, zaangażowania i przywództwa, jak i niestety hipokryzję świata oraz to, jak szybko może się zjednoczyć i zmieniać, działając dla większego dobra.
Pomoc i filantropia
Odzew na wojnę był w Polsce natychmiastowy i imponujący, możemy być dumni z odpowiedzi polskiego społeczeństwa i organizacji pozarządowych na największy po II wojnie światowej kryzys humanitarny. W ciągu niespełna miesiąca powstały liczne artykuły i poradniki o tym, jak dobrze pomagać, jak wybrać obszar czy organizację, którą będziemy wspierać, na co zwracać uwagę, czego unikać. Przekonaliśmy się, jak bardzo potrzebne i ważne są wolontariat i filantropia nie tylko indywidualnych osób, ale i biznesu. To także czas weryfikacji rozumienia, czym są wartości ESG i spójne przywództwo.
Badacze z Yale wyróżnili pięć kategorii odpowiedzi biznesu na sytuację: od całkowitego wycofania z rynku rosyjskiego, przez zawieszenie działań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta