Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jednolita umowa o pracę wchłonie milion zleceń

23 marca 2022 | Prawo co dnia | Mateusz Rzemek

Rząd przygotowuje się do reformy, która podniesie standard, ale i koszty zatrudnienia na kontraktach cywilnoprawnych, a być może także na działalności.

W Krajowym Programie Reform na lata 2022/2023, wysłanym do konsultacji społecznych, rząd zapowiedział opublikowanie pod koniec tego roku raportu o jednolitej umowie o pracę, która ma zwiększyć elastyczność zatrudnienia, ale i bezpieczeństwa na polskim rynku pracy.

Dostaną po kieszeni

Oznaczałoby to powrót do koncepcji, o której najgłośniej było jeszcze w 2015 r. W jej myśl osoby zatrudnione na różnego rodzaju umowach byłyby traktowane tak samo, jakby były zatrudnione na etacie. Zmiany może więc odczuć około miliona zleceniobiorców i kolejne 2 miliony prowadzących działalność gospodarczą. Jednakowe traktowanie oznacza m.in. zapłatę wyższych składek ZUS, co polepszy ich ochronę ubezpieczeniową, odbije się jednak na wysokości wynagrodzeń.

– Jednolity kontrakt na pracę mógłby się w Polsce sprawdzić, bo mamy wiele różnych form zatrudnienia, które sprawdzają się w spokojnych czasach, a nie dają praktycznie żadnej ochrony, gdy pojawia się kryzys...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12223

Wydanie: 12223

Spis treści

Zamów abonament