Partnerstwo powinno mieć jasne zasady
Podmiot publiczny, będący stroną umowy o PPP, ma określone uprawnienia kontrolne w zakresie wykonywania kontraktu. Efektywne zarządzanie umową gwarantuje długoterminowy sukces projektu.
Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) to forma realizacji zadań publicznych przez sektor prywatny w oparciu o wieloletnią umowę precyzującą podział zadań i ryzyk pomiędzy podmiotem publicznym a partnerem prywatnym. Głównym celem PPP jest świadczenie przez partnera prywatnego określonych usług publicznych w oparciu o infrastrukturę, najczęściej zaprojektowaną i zbudowaną przez niego. Prawie zawsze partner prywatny zapewnia długoterminowe finansowanie projektu PPP.
Projekty PPP co do zasady są bardziej korzystne dla interesu publicznego niż projekty realizowane w formule tradycyjnej (tzn. prawa zamówień publicznych), biorąc pod uwagę całość życia projektu, począwszy od etapu projektowania i budowy, a następnie utrzymania i zarządzania. Wynika to z następujących czynników:
∑ partner prywatny przejmuje część ryzyk związanych z projektem PPP;
∑ partner prywatny zapewnia finansowanie, co często pozwala podmiotowi publicznemu na przeznaczenie środków budżetowych na inne przedsięwzięcia;
∑ partner prywatny zapewnia realizację zadania publicznego zgodnie z wymogami jakościowymi zapisanymi w umowie o PPP i stabilny standard utrzymania aktywów;
∑ wynagrodzenie partnera prywatnego jest skorelowane z jakością świadczonych usług, poprzez karne pomniejszenie wynagrodzenia lub kary umowne (nawet w przypadku płatności od użytkowników końcowych).
Ocena...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta