Czy zgoda osoby, której dane dotyczą, może być podstawą do ich przetwarzania
Bywa, że urząd błędnie prosi o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zawartych w urzędowym formularzu, gdy w rzeczywistości są one potrzebne do realizacji obowiązku prawnego lub realizacji określonego zadania publicznego (a niekiedy też realizacji umowy).
Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa, dlatego, co do zasady, prowadząc postępowania, będą przetwarzały dane na podstawie przepisów prawa. Czy jednak za taką podstawę prawną można uznać zgodę osoby, której dane dotyczą?
Obowiązkiem każdego administratora jest przestrzeganie zasad przetwarzania danych określonych w ogólnym rozporządzeniu o ochronie danych (RODO), a jedną z nich jest zasada zgodności z prawem, która stanowi, że dane osobowe muszą być przetwarzane na podstawie przynajmniej jednej z przesłanek określonych w art. 6 ust. 1 RODO (w przypadku danych zwykłych) albo w art. 9 ust. 2 (w przypadku tzw. danych szczególnej kategorii).
Podstawa legalizacji
W przypadku podmiotów publicznych to obowiązujące przepisy prawa będą stanowić, co do zasady, podstawę legalizującą przetwarzanie danych. Dlatego podstawowe znaczenie dla przetwarzania danych przez podmioty publiczne mają przesłanki określone przede wszystkim w art. 6 ust. 1 lit. c) i e) RODO. Zgodnie z tymi przepisami przetwarzanie jest zgodne z prawem, gdy jest ono niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze (np. dla realizacji świadczenia jest konieczne przetwarzanie danych) lub przetwarzanie jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym albo w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi (np. w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta