Sąd ocenił, że wojewoda właściwie zinterpretował zmieniony przepis
Pomimo że z przepisu prawa budowlanego usunięto wymóg ostateczności decyzji o pozwoleniu na budowę, w praktyce jest on nadal stosowany.
Nadal także ta kwestia wywołuje spory interpretacyjne i rozbieżne orzecznictwo sądowo-administracyjne. Ostatnio wypowiedział się w tej sprawie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy.
Sprawa dotyczyła interpretacji art. 28 ust. 1 prawa budowlanego, który został zmieniony w wyniku nowelizacji w 2015 r. Z określenia „ostatecznej decyzji” usunięto wówczas słowo: „ostatecznej”. Ponieważ poprzednio roboty budowlane można było rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, pojawiło się pytanie, czy wobec tego inwestor może prowadzić budowę na podstawie nieostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Polemiki wywołał także wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2020 r., stwierdzający, że art. 28 ust. 1 należy interpretować jako ogólną zasadę, że wykonaniu podlega ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę.
Spółka nie mogła rozpocząć inwestycji ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta