Wydatki na likwidację szkody z odliczeniem
Oceny co do bezpośredniego związku między konkretną transakcją a całością działalności podatnika, w celu ustalenia czy towary i usługi są wykorzystywane „do zawieranych transakcji podlegających opodatkowaniu”, należy dokonywać na podstawie istoty nabywanych towarów lub usług.
W czerwcu 2021 roku spółka wystąpiła o interpretację przepisów o VAT. Wyjaśniła, że zajmuje się m.in. wydobywaniem węgla brunatnego oraz wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła. Jej działalność gospodarcza podlega opodatkowaniu VAT. Należy do Podatkowej Grupy Kapitałowej.
Spółka tłumaczyła, że podczas prac odwodnieniowych złoża, prowadzonych w ramach działalności, powstał lej depresji powodujący obniżenie poziomu wód gruntowych. Potwierdza to wniosek gminy, która poinformowała o niedoborach wody w sieci wodociągowej. Ponadto w świetle prawa geologicznego i górniczego spółka odpowiada za szkodę.
Z wniosku wynikało, że żeby ją naprawić spółka podpisała z gminą porozumienie. Na jego podstawie zobowiązała się m.in. do wybudowania z własnych środków finansowych i na własny koszt wodociągu, nieodpłatnego przekazania go gminie i niepobierania opłat za dostarczaną do niego wodę.
Spółka chciała się m.in. upewnić, czy przysługuje jej prawo do odliczenia podatku od zakupu towarów i usług związanych z naprawą szkody górniczej poniesionych w oparciu o zawarte porozumienie?
Fiskus odpowiedział, że nie. Jego zdaniem w przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta