Nowe stawki ryczałtu, a niepewność w branży IT
Początek 2022 r. przyniósł wiele zmian w zakresie podatków. Niewątpliwie niektóre z nich należy ocenić pozytywnie. Grupą podatników, która od nowego roku zyskała możliwość stosowania niższych stawek podatku są przedsiębiorcy świadczący szeroko pojęte usługi informatyczne.
Niemniej jednak, chęć skorzystania z niższego opodatkowania działalności informatycznej nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Najczęstszym problemem stającym na drodze do niższego opodatkowania jest wybór właściwej stawki ryczałtu.
Ryczałt a PKWiU
Wydawać by się mogło, że skoro na gruncie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – większość stawek ryczałtu przyporządkowana jest do wskazanych przez ustawodawcę PKWiU – to dobór stawki powinien być dziecinnie prosty. Jednocześnie, jak wskazują organy podatkowe, w razie jakichkolwiek trudności z odpowiednim sklasyfikowaniem działalności podatnik ma przecież możliwość zwrócenia się do Urzędu Statystycznego w Łodzi z wnioskiem o nadanie właściwego dla świadczonych usług symbolu klasyfikacyjnego. Ponadto, aby zyskać pewność co do wyboru właściwej stawki ryczałtu – podatnik ma również możliwość zwrócenia się do Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego. Zatem w czym tkwi problem?
Po pierwsze, zdecydowana większość przedsiębiorców działających w branży IT, świadczy kilka rodzajów usług i rzadko kiedy wszystkie te usługi można zakwalifikować do jednej stawki ryczałtu. Natomiast samodzielna próba dopasowania właściwych stawek ryczałtu do określonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta