Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poradzimy sobie bez węgla z Rosji

24 marca 2022 | Ekonomia i rynek | Tomasz Wawak
autor zdjęcia: facebook
źródło: Rzeczpospolita

Dramatyczne wydarzenia ostatnich dni pokazały siłę Zachodu. Wyraźnie zobaczyliśmy dotychczasowe słabości Europy, w tym zależność od rosyjskich paliw kopalnych.

Reżim Władimira Putina w 2021 r. zarobił w sumie 500 mld zł na eksporcie gazu i ropy, co stanowi aż jedną trzecią budżetu Rosji. W 2020 r. całkowita wartość eksportu węgla wyniosła ponad 50 mld zł. Dochody z tego handlu przez lata zasilały zbrojenia wojskowe.

Polska zajmuje ważne miejsce na energetycznej mapie Europy, jesteśmy pośród największych importerów rosyjskiego węgla w Unii Europejskiej. W 2020 r. wyprzedziła nas tylko Finlandia, w poprzednich latach byliśmy na poziomie lub tuż za Niderlandami czy Niemcami. Równocześnie trzeba pamiętać, że nasz kraj jest liderem spalania paliw kopalnych (węgla i gazu) w gospodarstwach domowych.

To, jaką nową politykę energetyczną przyjmie Polska, winno być przedmiotem szerokiej dyskusji, a następnie konsensusu ugrupowań z różnych stron sceny politycznej. Retoryczne pytanie brzmi: czy sprowadzać tańszy węgiel z państwa dokonującego zbrodni wojennych za naszą wschodnią granicą, czy jednak kupować paliwo drożej z innych krajów lub wydobywać go więcej w rodzimych kopalniach? Równie ważne jest pytanie o kształt transformacji energetycznej w nowych warunkach.

W 2020 r. udział rosyjskiego węgla w imporcie tego surowca do Polski wynosił 75 proc. Dla porównania, ropa kupowana w Federacji Rosyjskiej to niemal dwie trzecie importu, a gaz ziemny – ponad połowa. Jednocześnie wydobycie ropy i gazu w Polsce to odpowiednio tylko 3 i 20...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12224

Wydanie: 12224

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Raporty RZ

Zamów abonament